Ernesto Che Guevara Kimdir?


che guevara

Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 – 9 Ekim 1967), Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı. Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların lideri ve devrimci.

Latin Amerika’yı baştan aşağı dolaştı ve bu sayede doğru insanın karşı karşıya kaldığı durumluğu doğrudan gözlemleyebildi. Guatemala’nın sosyal devrimine katılmadığı iddia edildi.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun 26 sanık Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve gereğiyle ilgili makaleler ve kitaplar yazmaktadır sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmaya 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne daha sonra CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande’deki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü. Son zamanlarda yayılanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğini tanık olmuşlardır.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü olmuştur. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilmiş fotoğrafı “dünyadaki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelenmiştir.

Aile gelişimi ve gençliği

Ernesto Guevara, İspanyol ve Irlanda asıllı bir ailenin beş çocuğu Arjantin’in Rosario’ya Dünyaya Büyüyor. Annesinin ve babasının soyu Basklara dayanır. Bask [›] Doğum belgesinde doğum tarihi 14 Haziran 1928 görünmesine rağmen kaynak 14 Mayıs günü doğduğu belirtilmektedir.

Guevara 3 yaşında

Guevara’nın atadığı Patrick Lynch’in 1715 yılında İrlanda’da Galway’de doğmuş, edip İspanya’nın Bilbao Savaşı’nda, oradan da filmi’da gitmiştir. Guevara’nın büyük büyükbabası Francisco Lynch 1817’de büyükannesi Ana Lynch 1868’de doğmuştur.Galway Ana Lynch’in oğlu ve Che’nin babası Ernesto Guevara Lynch 1900 onun doğmuştur. Guevara Lynch 1927’de Celia de la Serna y Llosa ile evlenmiş ve üç erkek, iki kız çocukları vardı.

Guevara, çocukluğu, bu sol eğilimli üst sınıf ailede safra dıygınlık ve politik görüş bilinirdi. Onu ne kadar yaşamak gerekir ki, astım krizlerinden çok etkilendim. Bu engelin olmasa hevesli bir ragbi dünyaydu ve ” Fuser ” (aşırı saldırgan oyun tarzı, yeterli, azgın, kudurmuş şekilde gelen ” El Furibundo ” ile birlikte duyuyorum ile annesinin soyadı olan ” Serna”dan oluşturulmuş bir takma isim) lakabıyla anılmaktaydı . Guevara babasından satranç reklâmına başladıktan sonra 12 yaşından itibaren sosyal medyaya katılmadılar.Ergenlik döneminde şiire, görsel de Pablo Neruda’nın şiirlerine merak ettiler. Neruda. Guevara, Latin Amerika’da kendi sınıfında yaşamıştırdıkları şiir yazdı. Pek çok konuya meraklı, hevesli bir okuyucuydu, Jack London ve Jules Ver’in macera klasiklerinden, Sigmund Freud’un cinsellik üzerinde denemelerine ve Bertrand Russell’ın toplum felsefesi üzerine tezlerine kadar giden bir çeşitlilik ortaya çıktı. Ergenlikte son dönemlerinde fotoğrafçılığa meraklı ve vaktinin önemli yerleri vardır, gittikleri yerleri ve sonraları da arkeolojik alanlar fotoğraflandı.

Fotoğraftakiler: Aleida Mart, Camilo (h), Hilda (h), Che ile Celia (h) Aleida’nın dostlarıyla (h), 1963.

Guevara, 1948’de Buenos Aires Üniversitesi’ne girdim. Kesintili öğrenim hayatını, Mart 1953’te tıp öğrenimini bitirip konuşmayı 12 Haziran’ında diplomasını alarak noktaladı. Diploma Uzman hekimlik yapmak için gerekli klinik eğitimi tamamlayıp tamamlamadığı açık değildir. “Doktor en medicina” (tıp doktoru) değil de “médico” (pratisyen hekim) olmuş olabilir.

Guevara öğrenciliği yapılacak Latin Amerika’da uzun yolculuklara çıktı. 1951 eski eski biyokimyager Alberto Granado, yıllardır konuştukları Güney Amerika’da bir yıl için eğitim istiyormuş bir yıl ara vermesini önerdi. Kısa süre sonra, ” La Poderosa II ” (Güçlü II) adını verdikleri 500 cc.lik 1939 model Norton marka motosikletle Alta Gracia’dan yola çıktılar. Peru’da Amazon nehri kıyısındaki San Pablo cüzzam kolonisinde gönüllü olarak geçen hafta geçirmeyi yaptılardı. Guevara’nın bu yolculuğu anlattığı yolculuk notları “Notas de viaje” 2004 yılında “Diarios de motocicleta” (Motosiklet Günlükleri) adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

Bu yolculuk kitlelerin baskısı, baskıyı ve güçsüzlüklerini izlemek ve Marksizm’den etkilenen Guevara, Latin Amerika’daki ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin tek çözümünün devrim olduğu sonucuna vardı. Yolculukları, Latin Amerika’ya birleşik birleşik birleşik birleşik birleşik değil, birleşik, birleşik, bir, bir, bir, çok Sınırlar olmayan ve tek bir ” mestizo ” (Avrupalı ​​ve yerli melezi) kültürle bağlanmış birleşik İber-Amerika kurabilmeyi hayal ettirmeye başladı İber-Amerika Bu düşünce, sonraki devrimci eylemlerinde bir çıkacaktı. Arjantin’e döner dönmez, Güney ve Orta Amerika’da kalsın yerleri gezmenize devam edebilmek için tıp öğrenimini yeniden bitirdi.

Guatemala

Guevara, 7 Temmuz 1953’te, Bolivya, Peru, Ekvador, Panama, Kosta Rika, Nikaragua, Honduras ve El Salvador’dan geçip aralık ayının oğlu günlerinde Guatemala’ya vardı. O sıralarda popülist bir hükümetin başındaki Başkan Jacobo Arbenz Guzmán haricinde bir reform reformu ve başka biriyle bir toplumsal devrim yapıyordu. Beatriz halasına yazdığı mektupta Guatemala’ya bir süre yerleşmesinin sebebini şöyle açıklıyordu: “Guatemala’da gerçek bir devrimci olabilmek için gerekli ne yapacağım ve kendimi mükemmelleştireceğim.”

Che Guevara 22 yaşında, yıl 1951.

Guatemala’daki Guevara’nın Jon Anderson’a göre ana siyasi bağı Perulu sosyalist Hilda Gadea’ydı. ” Amerikan Popüler Devrimci İttifakı ” (APRA) (Amerikan Popüler Devrimciler İttifakı. Lideri Víctor Raúl Haya de la Torre’nin politik bir oluşumudur.) Üye olan Gadea, Arbenz hükümetindeki olası üst düzey politikacıyı Guevara ile tanıştırdı. Daha önce Kosta Rika’da tanıştığı ve Fidel Castro ile bir grup Kübalı sürgünle de bağlantı kurdu. Bu sürgünlerin Küba’nın Oriente eyaletindeki Bayamo’da yer aldığı ” Carlos Manuel de Céspedes ” barakalarına yaptırdı. ” Antonio ” Nico ” López de vardı .. ” Lopez Granma Küba’ya çıkıyorum ” Ojo del Toro ” köprüsünde hayatını kaybecekti. Siyah İsa ile ilgili dinî eşyaların satışında bu ” moncadista”laralara Guevarame yapılacak Venezuelalı iki sıtma uzmanına da yardımcı oluyor. Bu sıralarda, Arjantinlilere özgü, “hey”, “dostum”, “birader” markaları “che” ünlemini çok sıkdırmak için “Che” takma adını kullanarak başlamıştır (/ tʃe / olarak telaffuz edilir). Arjantin, Paraguay ve Uruguay ile Brezilya’nın güneydoğudaki kökleri, buradaki Rio de la Plata’da bir araya getirilmiştir.

Ziynet eşyalarını rehine vermek zorunda kaldıtı. 15 Mayıs 1954’te Komünist Çekoslovakya’dan Arbenz hükümetine destek olarak dağıtıldı Skoda piyade ve hafif topçu silahları İsveç gemisi ” Alfhem ” ile Puerto Barrios’a ulaştı. Bu silahların miktarı CIA ile 2.000 ton ve ilginç bir şekilde John Lee Anderson’dan da 2 tonda tahmin ediliyor. El Salvador’a geçti ve Guatemala’ya geri döndü.

Raul Castro ve Ernesto Guevara 1958

Bu şansın CIA’sı Carlos Castillo Armas liderliğindeki darbe başlamıştı.Arbenz’in kuvvetleri, Çekoslovak silahlarının dağıtılması için gerekenler.

Guevara Birkaç günlüğüne Komünist Gençlik tarafından örgütlenen silahlı milislere katılmış, bu grubun hakete geçmemesi üzerine tekrar tıbbi hizmetlere dönüşmüştür. Darbenin tekrar Guevara çarpışmak için gönüllü oldu. Arbenz yabancı destekçilerinin ülkeyi terketmesini. Gadea tutuktan sonra Guevara için kısa süre için Arjantin konsolosluğundan saklandı ve sonra Meksika’ya geçti.

Arbenz hükümetinin CIA destekli bir darbeyle üzerine devreden, Guevara’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin emperyalist bir ülkesi ve Latin Amerika ve diğer gelişmekte olan ülkelerin sosyoekonomik eşitsizlikleri düzeltmeye çalışan hükümetlere karşı koyacağına dair belgeler kesinleşti. Bu sosyalizmin ancak silahlı mücadele için elde edilebilir ve bu faktörün güçlendirilmiş bir halkın savunabileceği yönlendirme.

Küba

Eylül 1954’te Meksika’ya gelişinden sonradan bir süre sonra, Guevara Nico López ve Guatemala’dan tanıdığı diğer Kübalı sürgünlerle arkadaşlığın tazeledi. Haziran’da López onu Raúl Castro ile tanıştırdı. Küba’daki siyasi hapishaneden salıverilen Fidel Castro’nun Meksika’ya gelip 8 Temmuz 1955’te Raúl, Fidel Castro ile tanıştırdı. Bütün gece süren ateşli bir röportajın ardından Guevara, Castro’nun aradığı esin kaynak devrim lideri olmayı başardı Küba diktatörü Fulgencio Batista’yı devirmek için ölüm ”26 Temmuz Hareketi”ne katıldı. Albay Alberto Bayo’nun en göze çarpan öğrenci olarak nitelendirildi. Bu sırada Gadea, Guatemala’dan kalanti ve Guevara ile beraber devam ediyordu. 1955 yazında hamile olduğunu söyleyince, Guevara hemen evlenmeyi önerdi. 18 Ağustos 1955’te evlendiler ve 15 Şubat 1956’da Hilda Beatriz adını verimleri kızları doğdu.

Che Guevara ve Fidel Castro, 1961

25 Kasım 1956’da Tuxpan, Veracruz’dan Küba’ya doğru yola geçen Granma yatında Kübalı olmayan tek kişi Guevara’ydı. Karaya çıkar çıkmaz Batista’nın askerlerinin saldırması devam eden ekipin yarısı hemen orada veya yakalandıktan sonra öldürüldü. Guevara, bu yüzden, bir yoldaşın düşürdüğü cephaneyi almak için tıbbî malzeme çantasını kaldırarak ve o ânı, doktordan savaşçıya dönüştüğünü anmış hatırladım yazar. Sırtımda Hayatta kalan 15–20 isyancı kaçarak Sierra Maestra’nın dağlarına giriş yaparak ve Batista rejimine karşı gerilla savaşına girdiir.

Comandante Comandante olur. Akımları için de “acımasızlığı” olduğu korkulan kişilerdir. Muhbir, kaçak ve casus olarak suçlu bulundukları için infazından sorumludur. 1958 Aramakta olan oğlu günlerinde devrimin en önemli olaylarından olan Santa Clara’ya saldıran “intihar timi” ni (isyan ordusundaki ençev işler bu sefer yapıyordun) yönetti.Generallerinin ve Genel de Cantillo’nun ” Orta Amerika ” isimli çalışmasıyan şeker fabrikasında Castro Batista 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmıştır.

7 Şubat 1959’da zafer kartı hükümetinden Guevara “doğuştan Küba vatandaşı” ilan edildi. Boş zaman sonra Meksika’dan Granma yatıyla yola çıkmadan önce, ayrılarak Gadea ile evliliğini resmen sona erdirmek için boşanma işlemlerine başladı. 2 Haziran 1959’da, 26 Temmuz Hareketi’nin Küba doğumlu bir ünvanı ve 1958 oğluyla birlikte birlikte yaşadığı için Aleida March ile evlendi. Çocukları

Küba Devrimi’ni başlayantan Santa Clara çarpışmıyor, 76 mm’lik Sherman tankının önünde (1 Ocak 1959)

La Cabaña hapishanesinin komutanlığı atandı ve 2 Ocak 1959’dan 12 Haziran 1959’a kadar altı ay boyunca üstleniyor bu görevdeyken Batista, BRAC gizli servisine (Buró de Represión de Actividades Komunistleri / Komünist eylemlerin kurtarılması sorumlu servis) mensuplarının, savaş suçlusuğanın iddia edilenlerin ve siyasî muhaliflerin yargılanması ve infazından sorumlu oldu. TIME dergisine göre, yönettiği yargılamaların “adil” olması iddia edilmekteydi. Daha sonra Ulusal Toprak Reformu Enstitüsü’nde INRA ve Küba Merkez Bankası’nın lideri oldu. BNC (sık sık parasın kınadığı ve yürürlükten kaldırmayı desteklediği için bu horgörüyü gösterme anlamına gelen Küba paralarını takma adı olan “Che” ile imzalanmıştır).

Bu sıralarda satranca olan ilgisi tekrar canlanan Guevara Küba’da yapılan ulusal ve uluslararası turnuvalara katılmıştır.Özellikle genç Kübalıları oyunu öğrenmeleri için teşvik ediyor ve onların ilgisini çekecek etkinlikler düzenliyordu.

1959 yılında çıkarılan Guevara Küba’dan, diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere yardım ettiler ama yine de sonuçlarıyla sonuçlanmışlardır. İlk deneme Panama’da yapılmıştı, başka bir eylem de 14 Haziran’da Dominik Cumhuriyeti’nde yapıldı. (“El Argelino” diye defen Henry Fuerte ve Enrique Jiménez Moya önderlerini.)

1960 yılında Guevara ” La Coubre ” silah gemisi patlamasında kurbanlara yardım etti. Alberto Korda Che’nin ünlü fotoğrafını çekmiştir. La Coubre’nin sabotajı ya da kaza sonucu mu patladığı bilinmemektedir. Sabotaj’ın iddia ettiği, Devletin Haberalma Örgütü’nü (CIA), ve sabotajı yapan kişi ve devletin de hükümeti olan Batista’nın teşkilatları Guevara’nın rakibi ve daha sonra CIA ajanı olduğu sanılan William Alexander Morgan’ı gösterirler.Kübalı sürgünler, patlaması Guevara’nın SSCB’ye karşı sorumlusunun sadık rakipleri olduğu ileri sürerler.

Daha sonra Sanayi Bakanı MININD olarak Küba sosyalizminin açık ve kesin bir hale gelmesine yardım etti, şimdiki zamanda gelen arasına girmiştir. “Gerilla Savaşı” ‘nın kitabında başkaldırıya önayak olacak geniş ölçekli işlere karşı duymak küçük bir gerilla grubu (‘ ‘foco’ ‘) tarafından başlatılan Küba modeli devrim fikrinin tekrar edilmesini savunmuştur. El Cengiz ve Küba’da (Küba’da sosyalizm ve insan) sosyalist devletle beraber sosyalist devletle beraber “yeni bir insan” biçimendirmeye gerekliliğini savunur. Bazıları Guevara’yı bu ” yeni insan”ın alımlı ve yalın bir modeli olarak görmek.

1961 yılındaki Domuzlar Körfezi İşgali’nde Guevara çarpışmalara katıldı. Castro’nun emriyle Küba’nın en batısındaki Pinar del rio eyaletindeki bir kuvvetin peşin ve geçmiş sahte çıkarma kuvvetiyle püskürtülür. Bu harekât ederek suçlamak için kazara ateş alınıyla yaralandığını söylemiştir.

Guevara 1962 Ekim’te ortaya çıkan Küba Füze Krizi’nin bundan niyeti var. Sovyet nükleer balistik füzelerinin Küba’ya getirilmesinde anahtar rol oynuyor. Birkaç ay sonra İngiliz gazetesi ” Günlük İşçi ” ile birlikte görüşmede harita füzeler Küba kontrolünde olsaydıysanız ABD’ye adalar doğru bu füzeleri kullanacağını söylemiştir.

Füze Krizi ve Che’nin Küba’da ortaya çıkması

Aralık 1964’te Birleşmiş Milletler’de konuşmaya Küba heyetinin başı olarak New York’a gitti. (dinleyiniz, RealPlayer kullanıyor; ya da okuyunuz). CBS televizyon kanalında pazar günleri bulunuyor. ABD Senatörü Eugene McCarthy, Malcolm X’in çalışma arkadaşları, Kanadalı radikal Michelle Duclos dahil olmak üzere kişi ve gruplarla görüştü.17 Aralık’ta Paris’e uçtu ve üç aylık bir uluslararası geziye başladı. Bu gezi Çin’de, Birleşik Arap Cumhuriyeti (Mısır), Cezayir, Gana, Gine, Mali, Dahomey, Kongo-Brazzaville ve Tanzanya’yı dolaştı. İrlanda, Paris ve Prag’da molalar verdi. 24 Şubat 1965’te Cezayir’de, sonradan sahnenin çıkmış olduğu ortaya çıktı “İkinci Afrika-Asya Ekonomik Dayanışma Semineri” ndeki konuşmasını yaptı. Bu konuşmada şöyle demiştir: “Ölümüne olan bu tehdidi yok sınırlamaz. Dünyanın hiçbir yerinde ortaya çıkmazsınız. Bir yandan emperyalizme karşı zaferi bizim zaferimizdir, ve zaman yenilgisi de bizim yenilgimizdir.” Şu sözlerle de dinleyicileri şaşırtmıştır: “Sosyalist ülkelerin, Batı’nın sömürgeci ülkelerince tasfiye etmeleri ahlakıyla kaldırabilirsiniz.” Funda ve Raúl Castro, Osvaldo Dorticós ve Carlos Rafael Rodríguez’deki sade bir törenle karşıladı.

Fransız varoluşçu felsefeciler Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir ile Mart 1960’ta görüşürken. İspanyolcaya ek olarak Che Fransızcayı da akıcı olarak konuşuyordu.

İki hafta sonra Guevara kamu hayatından çekildi ve şu anda kaybolmadı. Castro’dan sonra gelen adamdan bakılan Küba’da nerede, 1965 yılda en büyük gizemlerindendi. Ortadan kayboluşu için değişmezler: endüstriyel bakanıyken tasarruf edebilecekler, Çin-Sovyet Ayrılığı arttıkça Guevara’nın Çin Komünist Partisi yanlı tutumunu onaylamayan Sovyet resmî görevlileri Castro’ya yaptıkları baskı ve baskı Küba’nın ekonomik gelişmesi ile ideolojik profil Küba lideri ile önemli görüş ayrılıkları. Castro’nun Guevara’nın tanınmışlığından rahatsız edildiği onu tehdit etti. Castro’nun onun muhalifleri onun Guevara’nın kayboluşuyla ilgili açıklamalarını şüphe uyandırıcı söyledi.

Guevara’nın görüşlerini Çin Komünist Partisi liderleri ile görüşüyordu, ekonomisi gittikçe Sovyetler Birliği’ne daha da bağımlılaştıracak olan Küba için bir sorundu. Küba’nın devriminin ilk günlerinden önce Latin Amerika’da Maocu stratejinin uygulanmasını sağladıktan ve yaratmışsanız Küba’nın gücü sanayileşmesini öngören plan, Çin’in “İleri Büyük Atılım” ına benzetiliyordu. Küba’nın batılı “gözlemcileri” ne Guevara’nın sovyet şartlarına ve önerilerine rağmen Castro’nun kabul edeceği anlamına gelmiyor. Hâlbuki hem Guevara hem de Castro, Sovyetler Birliği ve Çin’in de birleşik cepheyi destekliyordu.

Kruşçev’in Castro’ya sağladığıdan Küba’dan füzeleri çekmeye razı gelmesinde Sovyetlerin ihaneti ile teşhiri Guevara, Küba Füze Krizi’ye kadar Sovyetler Birliği’nin daha da şüpheci oldu. Cezayir’deki oğlunun konuşması artık Kuzey Yarımküre’yi, batıda ABD ve doğuda SSCB liderliğini, Güney Yarımküre’nin sömürücüsünden yere kalmasını söyledi. Kuzey Vietnam’ı desteklemiş ve gelişmekte olan ülkeler halklarını, savaşlanıp “pek çok Vietnamlar” yaratmıyoruz.

Che Kızıl Meydan’da yürürken Moskova, Kasım 1964.

Guevara’nın akıbeti ilgili uluslararası spekülasyonların baskında Fidel Castro’nun 16 Haziran 1965’te muhafazanın hakkında bilgi almalarının ancak Guevara istediğini mümkün olduğunu söyledi. Guevara’nın ortaya çıkmasıyla ilgili Küba ve diğer pek çok dedikodu yayıldı. 3 Ekim’inde Castro, Guevara’nın yazdığı tarihsiz mektubu açıkladı.Bu mektupta Guevara Küba’nın devrimine bağlılığını tekrarlıyor ancak devrim yolunda yabancı topraklarda savaşmak için Küba’dan ayrılmadığı ifade ediliyor. Mektubunda “dünyadaki başka uluslar benim basit emeğime çağrı yaptılar” diyerek, “yeni savaş içeren” gerilladan savaşmak için ayrılmaya karar verdiğini belirtiyordu. Aynı zamanda hüküm,

Dört yabancı gazeteciyle 1 Kasımda yayınlanan görüşme sonucu Castro, Guevara’nın yerini açıklamayacağını belirterek, eski yoldaşının öldüğüne dair söylentileri reddetti ve Guevara’nın sağlamayı çok iyi ekledi. Castro’nun sözlerine göre 1965’in sonunda Guevara’nın akıbeti bir gizemini kaldı, hareketleri ve nerede iki yıl boyunca attle saklanan bir sır oldu.

Kongo

1965’te 14 Mart’ını 15 Mart’a bağlayan gecelerde yaptıkları toplantılardan Guevara ve Castro, Sahra Çölü’nün Küba’nın ilk askerî operasyonunu bizzat Guevara’nın yönetmesi konusunda anlaştılar. Castro’yu ikna ederek söyleriz. Latin Amerika ülkelerine koşulların focos gerilladaki anlamları bunun için uygunluğunu savunan Castro’nun bu eyleme girmesi için Guevara’yı ikna söyledik.Castro’nun söylediklerini anlatıyor.

37 yaşındayken Kongo’da bir Afrikalı bebek ve asker ile birlikte. Kongo Krizi, 1965.

O zamanlar Cezayir’in devlet başkanıyla birlikte ve Guevara ile görüşmek üzere Ahmed Bin Bella’nın söylediği demiştir: “Afrika’da hüküm süren durumun büyük devrim potansiyeline sahip görünmesi, Che’yi Afrika’nın emperyalizmin zayıf halkası olduğu sonucuna itti. artık çabalarını Afrika’ya yönlendirmeye karar verdi. “

Küba operasyonu Kongo-Kinşasa’daki (önceleri Belçika Kongosu, sonradan Zaire ve Gün Demokratik Kongo Cumhuriyeti) Patrice Lumumba yanlısı Marksist Simba hareketinin desteklenmesi ile sürdürülecekti. Guevara, yardımcısı Victor Dreke ve iki Kübalı’da 24 Nisan 1965’te Küba’ya gittiler. Diğer Kübalılar da kısa süre sonra fırsat katıldılar. Bir süre, gerilla lideri Laurent-Désiré Kabila ile çalıştılar.Kabila Kabila, Kasımda Kongo’nun ya da birliğiyle bir isyana girişmeleri için Lumumba’nın destekçilerine yardım etmişti. Guevara, önemsiz birliği kararmış ve şöyle yazmıştır: “Bana bir şey çıkardımmışsın.

Guevara 37 yaşındayken ve resmî askerî eğitim almamış bellekte, Batista’nın devrilmesinde büyük yer buldular Santa Clara harekâtının da içeri alındığı Küba devrimi deneyimi için sahipti. Astımı tekrar Arjantin’de sorere alınmamıştı. Perron hükümetine olan muhalefeti gözönüne alınsın diye gurur duyardı.

Mike Hoare’un içeride Güney Afrikalı paralı askerler ve Kübalı sürgünler Kongo ordusuyla beraber Guevara’yı engellemeye çalıştılar. Guevara’nın haberleşmesini dinliyor, saldırmak için kullanma isyancılara ve Kübalılara pusu kuruyor ve Guevara’nın ikmal hatlarını kesiyorlardı. Guevara’nın gayesi yerel Simba savaşçılarına komünist ideolojiyi ve gerilla savaşını öğreterek bir bakış Küba Devrimini ‘ihraç etmekti’. Guevara Pasajes de la Guerra Revolucionaria: Kongo (Kongo Günlükleri) ‘nin doğuşunu ana kaynağından evrilmekte. Aynı günün sonunda doğru astımı nüksetmiş, yedi ay sıkıntı yaşasın sonra düş kırıklığına uğramış bir şekilde, Küba ‘ Kongo’yu terketti. Küba’ya gönderip, bir rakip yaralıları teker teker savaşmaya devam etmeyi ve devrimcilere örnekleme etmeyi de düşünmüştü. Ancak silah arkadaşları ve Castro’nun gönderdiği iki memurun ikna etmesi anlamına gelen Kongo’dan ayrılmayı kabul etti.

Küba’ya dönmeyi engellediği için Küba’ya geri dönüyoruz. Kongo’dan ayrımlı sonra altı ay boyunca Darüsselam, Prag ve Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde saklanmış, Kongo deneyiminde yazdığı anılarını toparlamış ve biri felsefe diğeri ekonomi üzerine iki kitabın taslaklarını yazmıştır. Bu dönem boyunca Castro, Guevara’yı Küba’ya dönmesi için zorladı, Guevara bunu kabul ettiğinde dönüşünün sırtına ve adadaki varlığın sır kalacağı şartını koştu; Latin Amerika’da bir yenilik yeni bir devrime hazırlık yapmak için yeterli bir süre için geri dönecekti.

Bolivya

Başkaldırış

Guevara’nın nerede olduğu konusunda spekülasyonlar 1966 yılında 1967’de de sürüldü. Mozambik bağımsızlık hareketi FRELIMO’nun yapımı, 1966 sonu ya da 1967 başında, Guevara ile Darüşselam’da buluşturma ve o zamanın devrim projelerine yardım önerisini reddettiklerini. 1967 yılında 1 Mayıs gösterilerinde Havana’da olduğu konuşmada, Silahlı Kuvvetler Bakan vekili Bnb. Juan Almeida, Guevara’nın “Latin Amerika’da bir noktada faaliyetime devam etme” duyurdu. Bolivya’da gerillaların çalıştırılmasıyla ilgili sütlerden gelen haberlerin doğru olduğu sonradan anlaşılmıştır.

Guevara Bolivya kırsalında, ölümünden bir daha önce (1967)

Castro’nun isteğiyle, uzak bir alandaki bir arazi, Guevara’nın eğitim alanı için sağladığı, yerli Bolivya Komünistleri tarafından satın alıntı.Kamp. Bulgulara göre Ñancahuazúda bu kamptaki eğitim Guevara ve onun Kübalılar için çarpışmadan daha tehlikeliydi. Bir gerilla ordusu oluşturma yolunda pek çalıştı olunamamıştırıştır. Eski Stasi ajanı Haydée Tamara Bunke Bider, “Tania” ile La Paz’da Guevara’nın ana ajanı olarak yerleşmişti. Tania’nın KGB için de işçiliği ve Bolivyalı yetkilileri Guevara’nın izini yönlendirme için bilmeden Sovyet çıkarlarına hizmetiyle anlaşılır.

Bolivya Ordusu ile Mart 1967’de ilk çatışmaları sonucu eğitim kampını terkederken önemli numaradaki fotoğraf, Guevara’nın Bolivya’da görsel süt ilk kanıt meydana geldi. Bolivya Devlet Başkanı René Barrientos’un Guevara’nın başından bir kargı üzerinde bulunduğu La Paz şehir merkezinde sergilenmesini istediğini söyledi. Başkan Bolivya Ordusu’na Guevara’yı ve yandaşlarını takip edip yakalama emrini verdi.

Guevara’nın yaklaşık elli kişiden oluşan ve ELN (Ejército de Liberación Nacional de Bolivya – Bolivya Ulusal Bağımsızlık Ordusu) adı altında eylem yapan gerilla kuvveti iyi muhafazatı ve dağlık Camri bölgesindeki Bolivya düzenli ordusuna karşı başarılar elde etti. Eylül’de ise Ordu iki gerilla grubunu ve liderlerden birini öldürmeyi başardı.

Bolivya askerlik gerginliklerini gerginlikten kurtarmaya zorluyoruz. Bolivya subay tarafından geri çevrilmiştir. Bolivya subay tarafından geri çevrilmiştir.

Guevara’nın Bolivya’da devrim adımında kaç tane yanlış anlama yapıldığı:

Işçinin eğitimi ve teknik yeterlikle mücadele etmeyi bekliyordu. Hâlbuki sabah öğrenmesi ABD Hükümeti, CIA ve diğer kurumların ajanlarını isyanı bastırmak için yardım Bolivya’ya göndermişti. Bolivya Ordusu, ABD Özel Harekât Birlikleri tarafından eğitilip donatılmaktaydı.ABD Askerî yardımı Askerî danışmanların yanı sıra, bir türden diğer bir alandaki diğer bir alandaki La Esperanza’da cengel savaşı eğitimi almış olan seçkin Rangers taburu da vardı.
Guevara yerli muhaliflerden yardım alacağız ve ortak korelasyon umarım. Bu yardım hiçbir zaman gerçekleşmedi. Mario Monje liderliğindeki Bolivya Komünist Partisi Havana’dan çok Sovyetlere yönelmişti ve söz vermemekle beraber Guevara’ya yardım etmediler. (Parti liderlerinin bireysellerine karşı gelen Rodolfo Salça, Serapio Aquino Tudela ve Antonio Jiménez Tardio gibi gibi Bolivya Komünist Partisi Üyeleri Guevara’ya katılmış ya da destek vermişlerdir.)

Havana ile radyodaki koruyacağınız için kuvvetten uzak durun. (Bu ve bunun gibi başka yaptırmayı yaptırmaktan vazgeçilemezsiniz.) kayıt cihazının bir nehri geçerken kaybolmasıydı. Havana’dan gelen mesajların deşifre edilmesi çok zorlaştırabilir.
Bunlara ek olarak Guevara’nın uzlaşmadan çok oyuncunun kazandırdığı huyu, Kongo’da olduğu gibi Bolivya’da da yerel liderlerle başarılı olma meselesidir. Bu kötü huy Küba’daki gerilla savaşı bunu da göstermiş ama Castro’nun sürekli araya girilmesi ve rehberliğiyle kontrol altında tutulmuştu.

Yakalanışı ve öldürülmesi

Bir muhbir Guevara’nın gerilla kampının yerini Bolivya Özel Harekât’a teşekkür etti. 8 Ekim’de kamp kuşatıldı ve Guevara Simeón Küba Sarabia ile birlikte Quebrada del Yuro kanyonunda devriye gezerken yakalandı. Bir mermiyle harap edildikten sonra teslim oldu. (Tabancasında açıklanamaz bir sürü şarjör bulunmuyordu.)

Barrientos, Guevara’nın yakalandığını öğrenir öğrenmez hemen emretmiş olmuşlardır.Barrientos Guevara yakın bir köyün de bulunduğu La Higuera’daki köhne bir okula götürülmüş ve geceyi vardı, ertesi gün öğleden sonra öldürülmüştür. Celladı, Bolivya ordusunda çavuş olan ve Guevara’yı vurmaya kuracağın belirlenmesi Mario Terán’dır. Che Guevara’nın son sözleri şöyle oldu: “Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, bir adam öldürmüş olacaksın.” Mario Terán’ın bazı türlerinde çavuşun aşırı bir şekilde ortaya çıkmış bir şekilde ateşlenmesine ve onu öldürmeye çalıştığını, onu öldüren merminin kim tarafından ateşlendiğinin bilinmediğini. Çarpışmada öldüğü izlenimi sağlamak ve sağlamak isabet etmek. Cesedi bir helikopterin iniş takımlarına sıkıca bağlanmış ve yakınlardaki Vallegrande’ye götürülmüştür. Buradaki bir hastanede cesedi bir küvetin içinde basına sahiptir. San Ernesto de La Higuera ve El Cristo de Vallegrande (Vallegrande İsası) ‘nın doğmasına sebep oluyor. Bolivya Ordusu subayları bilinen bir yere götürmüş, bir yere götürülmüş, cesedinin gömüldüğünü mü yaklaştırmış sorusu cevapsız kalmıştır. San Ernesto de La Higuera ve El Cristo de Vallegrande (Vallegrande İsası) ‘nın doğmasına sebep oluyor. Bolivya Ordusu subayları bilinen bir yere götürmüş, bir yere götürülmüş, cesedinin gömüldüğünü mü yaklaştırmış sorusu cevapsız kalmıştır. San Ernesto de La Higuera ve El Cristo de Vallegrande (Vallegrande İsası) ‘nın doğmasına sebep oluyor. Bolivya Ordusu subayları bilinen bir yere götürmüş, bir yere götürülmüş, cesedinin gömüldüğünü mü yaklaştırmış sorusu cevapsız kalmıştır.

Öldürüldükten bir gün sonra Che’nin cesedi dünya basınına teşhir edilirken.10 Ekim 1967.

Bolivya’da Guevara’yı takip etmekten sorumlu olan, Félix Rodríguez adındaki CIA ajanıydı. Bu ajan daha önce Escambray Dağları’ndaki isyancılarla ve Havana’daki Castro’nızın gizli gruplarla kurulabilmesi için kurulan Domuzlar Körfezi istilası öncesi gizlice, Küba’ya sızmış, istiladan sonra da bir şekilde geri çıkarılmıştı. [61] [62] Guevara’nın yakalanışını duyan Rodríguez, Güney Amerika ülkelerini CIA kullanarak elde etti, Virjinya’daki CIA bunu bu iletmeyi iletmiştir. Rodríguez Guevara’nın Rolex saati ve bir sonraki dünyadaki röportajın gazetecilere gururla sunulmuştur. İçlerinde el feneri bu eşyalardan bir parçanın CIA’de sergilenmektedir.

Gerillalar ile birlikte bir de Deb ve Debug’un tutuklanması ve duruşmasıdır. Nisan 1967’de hükümet kurulları, Ecole Normale ‘de Marksist filozof Louis Althusser’den ders almış ve Havana Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü genç Fransız vatandaşı Debray’ı yakalar ve gerillalarla işbirliği yapmak suçlar. Debray muhabir olarak önlemeniz ve iki yıl önce gizemli bir şekilde kaybolan Guevara’nın gerillalara liderlik ettiğini söyleriz. Debray’ın davası Ekim ayı başlamalarydı. Bolivya yetkilileri 11 Ekim’de Guevara’nın iki gün önce hükümetiyle boğuşarak öldürüyorduk.

15 Ekim’de Castro, Guevara’nın öldüğünü kabul ettikleri ve tüm Küba’da üç günlük yas ilan eder. Guevara’nın ölümü Latin Amerika’da ve üçüncü dünya ülkesinde sosyalist devrimci hareketlere indirilmiş ağır bir darbe olarak kabul edilir.

1997 yılında Guevara’nın elleri olmayan cesedinden kalan kemikler Vallegrande’de bir uçak pistinin altından kazılarak çıkarılmış, DNA testiyle kimlik tespit edilmiş ve Küba’ya geri getirilmiştir. 17 Ekim 1997’de cesedinden kalanlar, Bolivya’daki gerilla harekâtı için ölen yoldaşlarından altmış halde, 39 yıl önce Küba Devrimi’nin belirteğini belirterek savaşı kazandığı Santa Clara’da özel olarak sınav mırıldanıyorAnıtmezar askerî törenle gömülmüştür.

Bolivya Günlüğü

Guevara yakalandıktan sonra Bolivya’daki gerilla harekâtında karşılaştığı olayları yazdığı güne de ele geçirilmişti.Günlük, onun Ñancahuazú’daki çiftliğe adımında kısa süre sonra, 7 Kasım 1966’da başlıyor, bir gün önce, 7 Ekim 1967’de sonleniyordu. Günlükte, Bolivya Ordusu ne olursa olsun, gerillaların operasyona nasıl hazırlıksız kalsın, daha sonra birbiriyle bağ kuramamayacağına karar vermeliyiz. Guevara ile Bolivya Komünist Partisi’nin anlaşılmasıyla birlikte ve Guevara’nın daha az askerle olması muhtemel askerle çıkarılabilir. Guevara’nın yerli halktan asker bulamamasının sebebinin, gerilla grubunun yörede konuşulan Tupi-Guaraní dili yerine Quechua’yı öğrenmiş olmasıydı anlatılır. Harekât beklenmedik ileri doğru giderken Guevara’nın hastalığı da ağırlaşır. Astım krizleri daha zor geçmektedir ve son saldırılar ilaç bulabilmek için yapılmışlardır.

Bolivya Günlüğü’nün kabarttığı dünya rampartları dergisi tarafından dünyaca dağıtıldı. Bundan başka dörtanda daha fazla. Bunlar İsrail Reyes Zayas (takma adı “Braulio”), Harry Villegas Tamayo (“Pombo”), Eliseo Reyes Rodriguez (“Rolando”) ve Dariel Alarcón Ramírez (“Benigno”) ya aittir. Bu günlüklerin her birinin, konu olan olayların beklenen yönleri dile getirilmektedir.

Mirası ve eleştiriler

Guevara’nın cesedinin resimleri dolaştırılıp ölümü biraz gerçekle tartışılırken Che efsanesi de yayılmaya başladı. Dünyanın her yerinde Che’nin öldürülmesini protesto eden gösteri yürüyüşleri yapıldı. Latin amerika uzmanları, Latin Amerika uzmanları, “Ölümün en çekici ve en başarılı devrimci”, “cesaret” ve “insan hakları” ile “kahramanca ölen” devrimci ”diye idolleştirileceğini belirtti.

Bu tahminlerin inandırıcılığı, 1968 Mayıs’ındaki öğrenci hareketlerinde Guevara’nın güçlü bir başkaldırı ve devrim sembolüyle ortaya çıkmasıyla birlikte haritalar arttı. Sol kanattan eylemciler Guevara’nın şan, şeref ve ödüllere karşı olan değil kayıtsızlığını belirttiler ve Guevara’nın sosyalist idealleri aşılamak için şiddetin gerekli olduğu fikrinde anlaştıklar. ‘Che yaşıyor!’ sloganı batı bloğu duvarlarda gözükmeye başlaken 1968 hareketlerinin öndegelen simalarından Jean-Paul Sartre’ın, Guevara’yı “çağımızın en mütekâmil insanı” olarak tanımlaması da Guevara’nın aşırı derecede övülmesini desteklemiştir.

Guevara’nın ardında belli bir şekilde partizan tavırlarla genişledi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın baskınıyla başkaldırılardan korkarak sol kanattan olmayan Latin Amerikalıların Guevara’nın ölümsüzü rahat bir nefes aldıkları belirtilmiştir. Daha detaylı analizde Guevara’nın metodlarının acımasızlığına ışık tutmuş ve Fidel Castro’nun belirttiği, Guevara’nın “aşırı derecede saldırgan olma özelliği” açıklanmıştır. Guevara’nın yaşamında sorunlu yanlarını bıraktıran yazılarda Küba’nın devrim sonrası ilk çalışma kamplarının açılışındaki rolü, çeşitli gerilla harekâtlarında yakalanan karşı birlik esirlerine karşı sempatik olmayan davranışları ve entelektüelliği kendinden aşağı gittüklerini sık sık aşağılaması anlatılıyorum. Her ne kadar Guevara’nın çözümlerine karşı eleştiriler sağ kanattan gelse de sol kanattan da kimi eleştiriler gelmekteydi. Anarşistler ve sivil hak özgürlükçüleri, Guevara’yı otoriter, işçi sınıflaması bir Stalinci olarak görüyor ve geride bırakmayı çok bürokratik ve otoriter bir rejim belirtiyordu. Ayrıca Latin Amerika’nın büyük bölümünü ortaya çıkardığı ve Che’den ilham almaya uygun olduğu sonucuna, zalim militarizmin uzun süreli teorileri bulundu.

Che’den sonra Küba

Küba’da dışa dönüklükten korunma yaptırdı ve Sovyetler Birliği ile bir yakınlaşma sağlandı, Sovyet çizgisinde bir yeniden yapılanma başladı. Küba birlikleri 1970’lerde Afrika’ya tekrar daha geniş çaplı bir askeri harekâtın parçası olarak döndü. Latin Amerika ve Karayipler’deki başkaldırı stratejilerine açık destek amaçlı lojistik ve organizasyonel destek sağlandı. KOMBİNASYON KOMBİNASYONU KOMBİNASYONU, KOMBİNASYONU, KOMPLE KOMPOZYUMU, KOMPONT KOMPOZİSYONU, KOMBİNASYON KOMPLEKSİ. 1965’lerde safra Yugoslav komünist gazetesi Borba, Küba’da bulunan sağlam ve ihracata yönelik olan sanayi firmasına karşı gerginlik mirası

Küba Devleti, Guevara’nın bir hakka sahip olduğunun bilinmesini sağlamıştır ve sanat eseri yaptırdı, okulları, işyerlerini, kamu binalarını, ilan panolarını ve paraları Guevara’nın resimleriyle donattı. Ülkedeki tüm çocukları okul gününe “ione Pioneros por el Comunismo, Seremos como el Che!” (Düşünüyor: Komünizm için öncüler, Hepimiz Che gibi olacağız!) Veıyla başlar. Guevara’nın Santa Clara’daki dinmezarı yeterlidir. 2004 yılında mahkeme 127.597’si yabancı 205.832 kişi tarafından ziyaret edildi.

Bunun yanında, Kübalı sürgün Guevara’dan hiçbir şey yapamazsınız. “La Cabaña Kasabı” da bir alınır. Bu tanımlama, Carlos Santana’nın 2005 yılında Oscar ödül töreninde bir Che tişörtü giymesinden sonra Küba doğumlu müzisyenleri Paquito D’Rivera’nın Santana’yı ağırlıkla eleştirerek açık mektupta da tekrarlanmıştır. Benzer videolar Küba asıllı Amerikalı aktör ve yönetmen Andy Garcia tarafından da paylaşılmıştır. Garcia 2004 yılında “Bir yıl içinde bir de bir de bir de rock da bir rock yıldızı gibi değil ama bir insanın bir parçası olduğunu düşünüyorum.” Garcia’nın 2005 yapımı filmi “Kayıp Şehir” Küba Devrimi’nin bir zalimlik yattığını içeren film ve filmlerdeki Latin Amerika ülkelerinde yasaklanmıştır. Jara Garcia çok kez, Guevara hücumda bulunmuyor, Batista’yı kurtarıyor.

Che Kültü

Guevara’nın tartışıldığı bir dünya çapında bu sembolün genelleştirilmesi ve yorumlanması küresel bir “Che kültü” nden söz verilmektedir. Fotoğrafçı Alberto Korda tarafından yayınlanan bir fotoğrafı bir bakışta en çok tanınan resimler arasına girmiş, monokrom grafik haline getirilen bu portre tişörtlerden, posterlere, kahve kupalarından birinelara kadar hediyelik eşya bulunmaktadır.

Latin Amerika’da 1990’larda yapılan neo-liberal reformların başarısızlığı da “Washington konsensüsü” ne muhalefeti artırdı ve Guevara’nın ne kadar lehçe görüşüne sahip oldukları tekrar gündeme taşıdı. Bu görüşlerin arasında Panamerikanizm, bölgedeki halklarına biz destek, sektöryadlarını ve hükümetin merkezîleştirilmesi bulunmaktadır. Nikaragua’da 16 yıl sonra ideolojik temelleri Guevarizm’den alan Sandinistacılar hükümet seçimleri tekrar kazandılar. Bu grubun destekçileri 2006 seçim zaferini kutlarken Guevara tişörtleri giydi. Bolivya devlet başkanı Evo Morales Guevara’ya sonra övgüde hemen sonra Che’nin yerel koka yapraklarından onun portresini başkanlık bürosuna astı.2006’da Che Guevara tişörtü giyerek halka hitap eden Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez Fidel Castro ile beraber, Guevara’nın gençliğini geçirdiği Arjantin’in Córdoba’daki evi ve ziyaret deneyimini “gerçek bir şeref” olarak niteledi. Bunu dinleyen binlerce insan “Hissediyoruz! Guevarada birlikte! “Diye bağırarak karıştırdı.Guevara’nın kızı Aleida da Chavéz ile birlikte ve“ Yeni Latin Amerika ”için planlarını açıkladıktan bir kitap hâlinde yayınladı Guevara, ortak gerilla hareketi FARC ve Meksika Zapatista grubu için hâlâ büyük bir esin kaynağıdır.

Jorge Castañeda ve diğerleri Guevara’nın imajını gizemli hâlini yok edebilmek için yaşamak ve hayal etmeyi bıraktıklarını hiç idealist olmayan yönlerden anlatan kitaplar ve makaleler yazdı. Hatta Octavio Paz’ın yazdığı ve Marksizm’in eleştirel suçlanmasıyla ilgili kitabın Latin Amerika solunun büyük kısmıyla sahiplendi. Politika Yazarı Paul Berman daha da ileri “Küba’da” günümüz Che kültünün “varolduğuna inandığı” muazzam sosyal rolenin “ve rejim karşıtlarının çabası göz ardı edilmesine neden oldu.1960’larda Küba Devrimi’ni imzalayan yazar Christopher Hitchens, Guevara’nın mirasını : “Che’nin ikon statüsünün sağlamlaştırılması yeterli olur. Öyküsü yenilgi ve tecrit içerir ve çok çekicidir. Yaşasaydı, Che miti çok uzun zaman önce ölmüş olur.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://www.tulomsas.com.tr